این عنوان یکی از پر تکرار ترین سوال ها در محیط کاری ما و در حوضه فروش مبل شنی بوده که بلا استثنا تمامی مشتریان گرامی  این سوال را را به صورت مکرر از ما پرسیده اند و خوب  این  تکرارها   ایجاب می کرد که ما در این باره اطلاعات کاملی به مشتریان عزیز خود بدهیم .

همانطور که تمامی شما می‌دانید مبل شنی در واقع با شن پر نمی شود و با محتویات دیگری داخل آن را  پر می کنند . محتویات در طول سال های اخیر تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده و در حالت نهایی خود به دو نوع یونولیت و الیاف تقسیم بندی شده است. البته این هم لازم به ذکر است که ما تا سال‌های پیش تنها با یونولیت کار می کردیم و و با وجود این که مشتریان و مخاطب های سایت ما اعتراضی از  برای محتویات مبل شنی نکردند ولی هر ماه هزینه ای را برای شارژ کردن(حالتی که محتویات داخل مبل شنی را بصورت ماهانه یا سالانه دوباره پر می کنیم برای خوش فرم شدن دوباره محصول)متقبل می شوند . تا قبل از اینکه الیاف وارد بازار شود،این یک روند معمول و عادی برای خریداران مبل شنی بود تا زمانی که تولیدکنندگان ما متوجه این اتلاف سرمایه شدند و تصمیم به تغییر روند تولید مبل شنی گرفتند.  البته باز هم با این وجود توضیحات  بالا بنا به بد بودن یونولیت نمی‌باشد و هنوز هم مشتریان خاص خودش را دارد ولی به صورت خلاصه شما می توانید  دو نوع محصول داخل مبل شنی خود داشته باشید یکی یونولیت و دیگری الیاف. در متن ذیل باهم به  نقاط مثبت و منفی هر یک محصولات می پردازیم : ابتدا قصد داریم هر کدام از محصولات را معرفی کنیم و  در نهایت جمع بندی کلی این دو محصول نسبت به یکدیگر را برای شما توضیح خواهیم داد.

الیاف چیست؟

الیاف جمع کلمه لیف است. به طور کلی الیاف از رشته های  نازک با طول مناسب است که دارای قابلیت انحنا و استحکام کافی برای ریسندگی می باشد و به عنوان مواد اولیه برای تهیه انواع پارچه و نخ مورد استفاده قرار می گیرد. خود الیاف به چند دسته تقسیم میشود که لازم به معرفی نیست زیرا ما فقط از یک نوع از آن استفاده میکنیم و در ادامه بیشتر با مشخصات محصول آشنا خواهید شد.

الیاف پلی‌استر

الیاف پلی‌استر دسته‌ای از الیاف مصنوعی هستند که از یک نوع پلیمر تشکیل شده‌اند.

این الیاف به دلیل سختی و دوام بالا، اغلب به عنوان تن‌پوش و لباس، انواع منسوجات و کالاهای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی‌استر، لیفی مستحکم است که در برابر حرکت‌های سنگین و مستمر، مقاومت می‌کند. جذب رطوبت پلی استر بسیار کم و در شرایط استاندارد حداکثر ۵/۰ درصد است ، در مقابل حرارت مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. در حرارت ۲۵۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند،در مقابل نور خورشید مقاومت خوبی دارند. اگر پلی استر برای مد تی طولانی در مقابل نور آفتاب قرار گیرد مقدار بسیار کمی از استحکام خود را از دست می‌دهد و رنگ آن تغییر نمی‌کند ، مقاومت فوق العاده ای در برابر چروک شدن دارند. واین به خاطر داشتن خواص الاستیسیته خوب این الیاف است.

از مهمترین ویژگیهای الیاف پلی استر می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
نرم، گرم، سبک
بادوام
بهداشتی و ضد آلرژی
قابل شستشو با دست و ماشین
رطوبت و بو نمی‌گیرد
الیافش در هم نمی‌پیچد ‌
حالت خود را از دست نمیدهد

از جمله کاربرد های این محصول می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:‌ فرش و موکت ، عایق‌های حرارتی و رطوبتی ، فیلتر و فیلتر سازی ، انواع مبل راحتی ، بالش و متکا ، لحاف ، تشک ، تولید کف پوش خودرو ، عروسک سازی و صدها مورد دیگر …

گرانول یونولیت چیست؟

EPS پلی استایرن

پلی استایرن نوعی پلیمر مصنوعی با عطر و بویی خوش از یک ماده پتروشیمی به نام مونومراستایرن که در چهار نوع:

1- انبساطی 2- اکستزود شده 3- مقاوم 4- معمولی تولید و مورد مصرف قرار می گیرد.

پلی استایرن انبساطی (EPS)

این نوع پلی استایرن که در واقع موضوع اصلی بحث و فعالیت ماست، در ایران به این نام ها شناخته می شود

یونولیت ، پلاستوفوم ، پلی استایرن ، ای پی اس (EPS) ، آکاسیو و فیبر سفید که یونولیت متداولتر است.

و در واقع نوعی پلیمر سفید رنگ است که در دستگاه مواد پز تحت تاثیر دما و فشار بخار خشک ، منبسط و پس از ذخیره سازی در سیلو و آزاد شدن گاز پنتان و رطوبت ، در دستگاه بلوکر (قالب) مجددا تحت تاثیر دما و فشار بخار فشرده و بدین صورت بلوک مادر ساخته و شکل میگیرد.

پلی استایرن همچنین در یک ماده کف ایجاد می شود به نام پلی استایرن منبسط شده (EPS) یا پلی استایرن اکسترود شده (XPS) ، که به دلیل خاصیت عایق بندی و کوسن آن ارزش دارد. فوم پلی استایرن می تواند بیش از 95 درصد هوا داشته باشد.

به زبان ساده

گرانول یونولیت ماده ای سبک با حجم بالا نسبت به وزنش است که کابرد کلی آن در صنعت مبل شنی میباشد و در گذشته و حال از این محصول استفاده شده و خواهد شد این محصول انعطاف بالا نسبت به فشار و گرما دارد و کاملا مناسب برای محصول ما می باشد اما یک مشکل در استفاده از این محصول وجود دارد آن هم طول عمر محصول می باشد . بله!

گرانول یونولیت بعد از یک تا چند ماه حالت خود را از دست میدهد و شما ناچار به شارژ دوباره ی مبل شنی بعد از مدتی خواهید بود و خب این مورد کمی آزار دهنده می باشد اما جدا از این :

از مهمترین ویژگیهای الیاف پلی استر می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
سبک ، نرم
انعطاف پذیری فوق العاده
خاصیت طبی (بسیار راحت تر حالت میگیرد)
بهداشتی و ضد آلرژی
مقاوم در برابر گرما
مقاوم در برابر سرما

از جمله کاربرد های این محصول می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:‌ساخت عایق بندی منازل و لوازم خانگی ، بسته بندی محافظ سبک ، سوراخهای ماسه ای ، سرویس های غذایی و بسته بندی مواد غذایی ، قطعات خودرو ، سیستم های تثبیت کننده راه و …

نتیجه ی نهایی

مبل شنی

الیاف

یونولیت

حالت پذیری
8.5
10
مقاومت به حرارت
10
10
مقاومت به رطوبت
10
3.5
سبک بودن
7.5
9
خاصیت طبی
دارد
دارد
طول عمر
15سال
3ماه الی 5 ماه
قیمت
نسبتا بالا
به صرفه

البته لازم به ذکر هست که شما مبل شنی را با قیمت پایین و یونولیت هم سفارش بدهید طی چند ماه ناچار به پرداخت هزینه ی شارژ یونولیت می شوید زیرا حالت خود را از دست می دهد و میتوان گفت الیاف به صرفه تر می باشد